Międzynarodowy Czempionat Hodowlany koni rasy huculskiej

W tym roku mija 100. rocznica założenia Narodowej Stadniny „Topolczanki”. Ta ważna dla słowackiej hodowli koni rocznica będzie upamiętniona uroczystościami w dniach 1-4 września 2021 r., w ramach których rozegrany zostanie m.in. Międzynarodowy Czempionat Hodowlany koni ras: lipicańskiej, shagya, huculskiej oraz arabskiej.

Wszystkich właścicieli koni huculskich, zainteresowanych udziałem w Międzynarodowym Czempionacie Hodowlanym, zapraszamy do kontaktu z biurem Polskiego Związku Hodowców Koni oraz do przesłania na adres peckiel@pzhk.pl wstępnych zgłoszeń swoich koni z podaniem: nazwy i numeru paszportu oraz dotychczasowych osiągnieć konia. Preferowane będą zgłoszenia koni, które zajmowały czołowe miejsca w krajowych czempionatach hodowlanych i użytkowych oraz zwycięzcy zasadniczych prób dzielności (ścieżek huculskich). Termin zgłoszeń upływa dnia 2 sierpnia br. (poniedziałek). W przypadku wystarczającej liczby zgłoszonych koni, rozważany jest wspólny transport koni.

Ocena koni przeprowadzona zostanie w dniach 2-3 września br., a w rasie huculskiej rozegrane zostaną następujące klasy:

KLASY KONI MŁODSZYCH

I. Klacze roczne (ur. 2020)
II. Ogiery roczne (ur. 2020)
III. Klacze 2-letnie (ur. 2019)
IV. Ogiery 2-letnie (ur. 2019)
V. Klacze 3-letnie (ur. 2018)
VI. Ogiery 3-letnie (ur. 2018)

KLASY KONI STARSZYCH

VII. Klacze 4-6-letnie (ur. 2015-2017)
VIII. Ogiery 4-6-letnie (ur. 2015-2017)
IX. Klacze 7-10-letnie (ur. 2011-2014)
X. Ogiery 4-6-letnie (ur. 2011-2014)
XI. Klacze 4-6-letnie (ur. 2010 lub wcześniej)
XII. Ogiery 4-6-letnie (ur. 2010 lub wcześniej)

Zgodnie z regulaminem czempionatu rozgrywanego według zasad przyjętych przez Międzynarodową Federację Konia Huculskiego (Hucul International Federation), konie oceniane będą pod względem następujących cech: typ, głowa, szyja, kłoda, kończyny, ruch w stępie, ruch w kłusie, w skali 10-punktowej. Przyznane zostaną tytuły czempiona i czempionki klas koni młodszych (konie roczne, 2-letnie, 3-letnie) oraz tytuły czempiona i czempionki klas koni starszych (konie 4-letnie i starsze).

Piątek zakończy się uroczystym „Wieczorem Hodowców”, a sobotę wypełni program gali obchodów 100-lecia stadniny.

Wymogi weterynaryjne przewidziane dla koni:

  • Szczepienie przeciwko grypie koni, zgodne z obowiązującym planem szczepień (nie później niż 10 dni przed przybyciem na miejsce pokazów);
  • Wynik testu wykluczającego niedokrwistość zakaźną koni (NZK) wbity w paszport (nie starszy niż 6 miesięcy);
  • Potwierdzenie, iż koń jest wolny od EVH (herpesvirus): szczepienie, negatywny wynik testu PCR lub weterynaryjne zaświadczenie potwierdzające kliniczne badanie konia bez objawów zachorowania na EVH;
  • Weterynaryjne świadectwo zdrowia .

Wymogi przewidziane dla ludzi:

  • Unijna karta COVID lub zaświadczenie o szczepieniu przeciwko COVID w języku angielskim

Koszty udziału:

  • wpisowe za każdego konia – 20 Euro
  • opłata za boks, słomę i siano na całą imprezę – 80 Euro
  • podłącze prądu do przyczepy – 30 Euro

Wierzymy, że sytuacja pandemiczna w związku z COVID-19 będzie korzystna i będziemy mogli zaprezentować dorobek polskiej hodowli koni huculskich oraz wziąć udział w obchodach jubileuszu Narodowej Stadniny w Topolczankach. Więcej informacji wkrótce na stronie stadniny: www.nztopolcianky.sk


Zapraszamy do lektury artykułu opisującego sukcesy polskich koni podczas poprzedniego Międzynarodowego Czempionatu HIF, który odbył się we wrześniu 2016 r.

Wielki sukces polskiej hodowli koni huculskich

Po kilku latach przerwy, w dniach 2-4 września 2016 r., w Stadninie Koni Topolczanki na Słowacji odbył się V Międzynarodowy Czempionat koni huculskich z krajów zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Konia Huculskiego (HIF).